Trójmiejski Park Krajobrazowy (TPK) wyróżnia unikatowa polodowcowa rzeźba terenu i bogactwo szaty roślinnej. Gęsta sieć dolin strefy krawędziowej w połączeniu z rozległymi kompleksami lasów bukowych i mieszanych (ciągnących się od Gdańska po Wejherowo) utworzyły niepowtarzalny krajobraz w bliskim sąsiedztwie Trójmiasta – stanowiąc ważne zaplecze dla turystyki i rekreacji jego mieszkańców.
Na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wstępują tereny bogate pod względem przyrodniczym, historycznym i kulturowym jak rezerwat przyrody „Źródliska w Dolinie Ewy”, „Wąwóz Huzarów”, „Lasy w Dolinie Strzyży”.
Wędrując po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym warto korzystać ze znakowanych szlaków turystyki pieszej oraz innych szlaków turystyki kwalifikowanej jak: trasy rowerowe, narciarstwa biegowego, jazdy konnej oraz ścieżki dydaktyczne.
Przez Park przebiega sześć znakowanych szlaków turystyki pieszej, którymi dalej z Parku można wędrować do innych atrakcyjnych miejsc Pojezierza Kaszubskiego są to szlaki :
- Trójmiejski (żółty) Gdańsk – Gdynia
- Wejherowski (czerwony) Wejherowo – Sopot Kamienny Potok
- Zagórskiej Strugi (czarny) Wejherowo – Gdynia (Wzgórze Św. Maksymiliana)
- Kartuski (niebieski) Sopot Kamienny Potok – Kartuzy
- Skarszewski (zielony) Sopot Kamienny Potok – Skarszewy
- Wzgórz Szymbarskich (czarny) Sopot – Gołubie Kaszubskie – Kamienica Królewska
Przy wyznaczaniu tras nie zapomniano także o miłośnikach koni. Mogą oni skorzystać z trasy szlaku konnego im. Daniela Chodowieckiego.
Na rowerze
Dla turystów pragnących spędzić czas bardziej aktywnie polecamy ścieżki rowerowe. Na terenie Parku wyznaczono ich osiem.
Najdłuższa z nich długości ok. 43 km (Wejherowo-Kalwaria Wejherowska-rez. Lewice-Sopieszyno- rez.Pełcznica-Reszki-rez. Cisowa-Gdynia Główna) biegnie przez najciekawsze pod względem przyrodniczym i kulturowym obszary Parku. Niektóre jej odcinki są trudne orientacyjnie i należy na każdą wycieczkę zabrać ze sobą mapę z wyznaczoną ścieżką i jej opisem. Trasa może nawet zaawansowanym rowerzystom przysporzyć sporo trudności w terenie. Ze względu na długość ścieżki zaplanowano możliwość wcześniejszych zjazdów do Wejherowa, Redy, Rumi, tak by bez pośpiechu można było pokonać trasę w ciągu dwóch lub trzech kolejnych wypraw rowerowych.
Pętla Reja
W Sopocie istnieją świetne miejsca do treningu kolarskiego. Pętla Reja w całości przebiega drogami utwardzonymi położonymi w samym sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ponad pięciokilometrowa trasa biegnie pomiędzy leśniczówkami Gołębiewo i Sopot. Ze względu na dość dobry asfalt i bardzo niewielki ruch samochodowy miejsce to jest idealne na treningi kolarskie. Trasa jest dobrze oznaczona, istnieją specjalne tablice informacyjne, wyznaczono także linię startu / mety.
Pierwszy etap trasy to wymagający 1.5 km podjazd do leśniczówki Sopot, następnie trasa przebiega po płaskim 1.5 km odcinku, na sam koniec ok 2km zjazd serpentynami. Warto podczas zjazdu uważać bo droga w tym miejscu bardzo często jest wilgotna i łatwo wpaść w poślizg.
Na trasę w najłatwiejszy sposób dojechać od ul. Reja. Mijając Rodzinne Ogrody Działkowe po 2km dojedziemy do skrzyżowania, przy którym ustawiono tablicę informacyjną i wyznaczono punkt startowy.
Na pieszo
Dla tych którzy pragną zapoznać się z walorami przyrodniczymi Parku wyznakowano dwie ścieżki przyrodnicze: w Dolinie Samborowo (opracowana i wyznakowana przez ZTPK) oraz ścieżkę przyrodniczo-leśną w Marszewie (przygotowana przez Nadleśnictwo Gdańsk). Ścieżki można zwiedzać samodzielnie i z przewodnikiem, warto jednak w czasie wycieczki skorzystać z folderów-przewodników po obu ścieżkach, dostępnych w Zarządzie TPK. Wartym odwiedzenia miejscem jest także Wzgórze Pachołek (100,8 m n.p.m.), gdzie od 1975 roku istnieje stalowa wieża widokowa z której rozpościera się panoramiczny widok na całą okolicę i Zatokę Gdańską. Wstęp jest bezpłatny, można do niej dojść podążając szlakiem Kartuskim lub od strony ulicy Spacerowej (w okolicy skrzyżowania z ul. Opacką).