Minigolf

Minigolf to rozrywka, która cieszy się dużą popularnością wśród osób, które chcą spędzić czas aktywnie, w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Jest to odmiana klasycznego golfa, która polega na uderzaniu piłki do dołków przy pomocy puttera, czyli specjalnego kija.

Minigolf charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami pól do gry oraz mniejszą liczbą dołków, co pozwala na przeprowadzenie rozgrywki w krótkim czasie.

Minigolf w Sopocie

Minigolf to sport, który zyskał na popularności w Polsce w ostatnich latach. W Sopocie minigolf pojawił się już w 1994 roku, kiedy to przy plaży powstało pierwsze pole do gry w tej dyscyplinie. Był to jeden z pierwszych tego typu obiektów w Polsce. Gra w minigolfa cieszyła się wówczas dużą popularnością w Europie, a w Sopocie przyciągała zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Minigolf Club Sopot został założony w 2004 roku, co przyczyniło się do zwiększenia popularności tej dyscypliny sportowej w mieście. Wkrótce potem klub uzyskał osobowość prawną i stał się pierwszym zarejestrowanym w Polsce klubem minigolfa. Niestety, w 2021 roku pole, które znajdowało się przy ulicy Hestii 5-7, musiało zostać rozebrane, ponieważ zakończyła się umowa dzierżawy z miastem, na działce, na której znajdowało się pole.

Nowe pole w Sopocie

Nowe pole do Minigolfa w Sopocie powstało tuż przy Sopockich Błoniach. Pole do minigolfa z 20 torami, oddane do użytku mieszkańcom i turystom w maju 2023 roku, składa się z 18 torów do gry i 2 torów treningowych. Wszystkie stanowiska do gry są certyfikowane i powstały zgodnie z wytycznymi Światowej Federacji Minigolfa (WMF), co oznacza, że jest to doskonałe miejsce dla amatorów, jak i profesjonalistów. Pole powstało ze środków sopockiego budżetu obywatelskiego, dzięki czemu jest to dostępna i atrakcyjna forma spędzania czasu dla mieszkańców i turystów. Wstęp i korzystanie z torów do minigolfa jest darmowe. 

MOSiR Sopot oferuje usługę wypożyczania sprzętu, w ramach której można skorzystać z kijów po wpłaceniu zwrotnej kaucji w wysokości 50 zł.

Zasady gry

Podstawowe zasady gry w minigolfa są bardzo proste. Celem gry jest umieszczenie piłeczki w dołkach na wszystkich stanowiskach (torach) przy pomocy jak najmniejszej liczby uderzeń. Gra polega na trafieniu piłeczką do 18 dołków (18 z 20 pól) przy pomocy jak najmniejszej liczby uderzeń, a każde uderzenie liczone jest jako jeden punkt. Na każdym z torów możemy wykonać maksymalnie 6 uderzeń. Jeśli po tych uderzeniach piłka nie trafi do dołka, gracz otrzymuje dodatkowy punkt karny i przechodzi do następnego stanowiska.

Piłeczkę uderzamy tylko wtedy, gdy jest ona nieruchoma. Każde dotknięcie piłeczki w ruchu traktowane jest jako dodatkowe uderzenie. Jeśli piłeczka utknie w przeszkodzie, przekładamy ją na punkt startowy. Jeśli piłeczka zatrzyma się w miejscu, uniemożliwiającym normalne uderzenie, przesuwamy ją w dowolnym kierunku na długość nie większą niż długość stopki kija. Jeśli piłeczka wypadnie z toru, gracz otrzymuje punkt karny i stawia piłeczkę w punkcie startowym.

Minigolf to sport, w którym wiek i płeć nie grają roli, a każdy ma równe szanse na zwycięstwo. Wystarczą jedynie celne oko i duże pokłady cierpliwości.

Lokalizacja