Opera Leśna

Opera Leśna jest znanym leśnym kompleksem, gdzie od ponad 100 lat odbywają się ważne wydarzenia artystyczne. Ta sławna polska scena otoczona jest lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Znana jest ze swojej doskonałej akustyki. Co roku z tego miejsca, transmitowane są imprezy rozrywkowe.

Sopocka Opera Leśna powstała w 1909r. i od tego momentu stała się miejscem, gdzie odbywały się różne wydarzenia muzyczne. Po I wojnie światowej, do końca II wojny światowej był miejscem słynnych operowych festiwali (Zoppot Festspiele) wielkiego prestiżu. Podczas których na deskach Opery, występowali najbardziej znani artyści Europy. Co rocznie w tym miejscu odbywały się wagnerowskie opery oraz dramaty muzyczne.

Festiwale, które odbywają się w Sopocie mają swoją historię od 1961r. kiedy w Operze Leśnej odbył się I Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Choć impreza ta przez lata zmieniała kilkakrotnie swoją nazwę, to jest kontynuowana do dzisiaj pod nazwą Festiwal Sopotu (Sopot Festival). Co roku festiwale gromadzą w Operze Leśnej pełną widownię, a przed telewizorami miliony widzów. W latach 1994 do 2004 prawa do organizacji Festiwalu Sopotu miała Telewizja Polska, w 2005 prawa na 5 lat otrzymał TVN. Nie wiadomo jednak kto będzie organizatorem imprezy w 2010 r. i czy w ogóle się odbędzie. Problemem jest też miejsce w którym, miałby odbyć się festiwal, gdyż jak wiadomo Opera Leśna jest w remoncie.

W 2012 nastąpiło ponowne otwarcie nowo przebudowanej Opery Leśnej. Starą operę praktycznie zrównano z ziemią, a na jej miejscu powstał nowoczesny leśny amfiteatr z większą ilością miejsc. Na widowni, może zasiąść aktualnie 5047 widzów (a po złożeniu czterech pierwszych sektorów maksymalnie 5579). Przy przebudowie starano się zachować unikalny klimat Opery, który od lat przyciąga największych artystów.

Jak dojść ?

Do Opery Leśnej najłatwiej dojść idąc ulicą Monte Cassino, cały czas w górę, aż dojdziemy do skrzyżowania ulic 1 Maja i Armii Krajowej. Musimy przejść skrzyżowanie idąc cały czas prosto, wzdłuż ulicy 1 Maja, mijając po prawej stronie Straż Pożarną. Po około 600 m idąc w górę ulicy 1 Maja powinniśmy dojść do Opery leśnej. Turystom zalecamy zapoznanie się, z mapką dojazdu, zamieszczoną poniżej.

Zwiedzanie

Grupy zorganizowane (minimum 15 osób) mogą zwiedzić Operę Leśną od poniedziałku do piątku po wcześniejszym skontaktowaniu się z Biurem Obsługi Widza. Kontakt: jroszak@bart.sopot.pl ; 58/555-84-51 lub 52; 58/555-84-40

Mapa:
Adres:

Opera Leśna
Sopot, ul. Stanisława Moniuszki 12