Gdynia

gdyniaGdynia posiada rozległe nadmorskie tereny spacerowe. Zalicza się do nich Molo Południowe – cumują tam jednostki muzealne – niszczyciel ORP Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza. Na Molu Południowym znajduje się także Akwarium Gdyńskie, a do Helu, Jastarni, Gdańska, Sopotu i Kaliningradu pływają z niego statki białej floty (w tym Tramwaj wodny ZKM w Gdyni, ). W gdyńskiej marinie prowadzone są szkolenia żeglarskie, można także wynajmować jachty.

Trasy spacerowe mieszkańców to Bulwar Nadmorski oraz kilka kilometrów piaszczystych plaż, które ciągną się do Sopotu i dalej do Gdańska. Dostępny jest również port – przy Nabrzeżu Francuskim, gdzie stawały polskie transatlantyki, w sezonie cumują duże wycieczkowce. Okolice Kapitanatu Portu są dostępne dla każdego. Z Nabrzeża Pilotowego można obserwować wchodzące i wychodzące statki oraz rzucić okiem na port wojenny na Oksywiu. Panoramę Gdyni podziwiać można z Kamiennej Góry, willowo-parkowej dzielnicy Gdyni. W północnej części miasta – w dzielnicy Babie Doły, przy brzegu, znajdują się ruiny niemieckiej torpedowni (druga torpedownia na Oksywiu należy do Marynarki Wojennej).

Gdynia jest dobrze skomunikowana z resztą Trójmiasta – kolejką SKM z Gdyni Głównej jedzie się – do Sopotu 14 minut, a do Gdańska 35 minut. Posiada także stale rozbudowywaną sieć trolejbusową, co w skali polskiej jest obecnie rzadkością.

Co roku na terenie Gdyni, odbywa się jeden z większych festivali na otwartym powietrzu – Open’er Festival, na który przyjeżdża ok. 100 tyś osób.

W administracyjnych granicach Gdyni jak i wokół miasta znajdują się lasy i tereny zielone oraz pagórkowaty krajobraz, będący pozostałością pradoliny.
Warto zobaczyć także klif Redłowki ok. 60 m. Klif ten stanowi naoczne źródło wiedzy geologicznej. Zarówno klify aktywne jak i martwe posiadają walory krajobrazowe, co może je kwalifikować do ochrony także jako zespoły przyrodniczo – krajobrazowe.

Informacja turystyczna
Miejska Informacj aTurystyczna
al. Jana Pawła II
mail: it@gdynia.pl oraz gcit@gdynia.pl ; tel./fax.58 622 37 66Szczegóły: Punkt całoroczny. Informacja jest zlokalizowana na Skwerze Kościuszki, w bliskim otoczeniu znajduje się Akwarium Gdyńskie, oraz nabrzeże przy którym cumują statki-muzea ORP Błyskawica, oraz żaglowiec Dar Pomorza.

Bałtycki Punkt Informacji Turystycznej
ul. 10 Lutego 24
mail: bpit@gdynia.pl; tel./fax.58 621 77 11Szczegóły: Punkt sezonowy, otwarty od maja do września. Informacja jest zlokalizowana w budynku Polskich Linii Oceanicznych.

Dojazd

Z Sopotu do Gdyni najlepiej dojechać kolejką SKM (ok. 15 min). Kolejki kursują w szczycie co 5 minut, należy zakupić bilet na SKM w kasach i skasować go przed wejściem do kolejki w kasownikach na peronie.