Gdańsk

img_0357Gdańsk jest jednym z największych ośrodków kulturalnych w północnej Polsce. Razem z Sopotem i Gdynią tworzą Trójmiasto.  Miasto posiada wiele niezwykłych zabytków wartych odwiedzenia. Brama Wyżynna – otwiera tak zwaną Drogę Królewską, wzniesiona została jako część fortyfikacji miasta przez Hansa Kramera. Wielki Młyn został postawiony przez Krzyżaków w XIV wieku, i pełnił rolę nie tylko młyna, ale także magazynu i piekarni. Warto zobaczyć także zabytkową Latarnie Morską w Nowym Porcie, którą oddano do użytku w 1894r. Wskazywała statkom bezpieczne wejście do portu na Motławie.

Gdańsk to także miasto przemian i miejsce strajków robotniczych z Grudnia 1970r. Warto odwiedzić Pomnik Poległych Stoczniowców, który powstał 16 grudnia 1980r. Charakterystyczne Trzy Krzyże pomnika mają wysokość 42 metrów, ważą prawie 140 ton i są widoczne z daleka.

Działa tu kilka teatrów, siedem kin, Opera, i filharmonia. Dla turystów równie ważna jest możliwość zwiedzania ogromnej ilości muzeów, dokumentujących burzliwą przeszłość miasta. Gdańsk to również ważny ośrodek chóralny z bogatą przeszłością w którym aktywnie działa kilka grup. Prestiż miasta dodatkowo podnoszą różnego rodzaju festiwale i imprezy począwszy od Festiwalu Szekspirowskiego, przez Jarmark św. Dominika aż po Festiwal Dobrego Humoru.

Dojazd

Z Sopotu do Gdańska najlepiej dojechać kolejką SKM (ok. 15 min). Kolejki kursują w szczycie co 5 minut, należy zakupić bilet na SKM w kasach i skasować go w kasowniku przed wejściem do kolejki.

W Gdańsku polecamy odwiedzić przede wszystkim ul. Długą, pomnik Neptuna, rzekę Motławę i statek muzeum Sołdek.

Galeria zdjęć
Gdańsk

fot. eSopot.info