Festiwale w Sopocie

Festiwal Sopotu:

Festiwal Sopotu (Sopot Festival) jest najstarszym i najbardziej znanym konkursem piosenki. Festiwal powstał w 1961r jako Międzynarodowy Festiwal Piosenki, pierwsza zmiana nazwy nastąpiła w 1977-1980 przyjął nazwę Międzynarodowy Festiwal Interwizji, po wznowieniu w 1984 ponownie pod nazwą „Międzynarodowy Festiwal Piosenki”, od 1992 stosuję się nazwę Sopot Festival). Kontynuuje się jego organizacje do dziś.

W latach 1994 – 2004 prawa do organizacji otrzymała Telewizja Polska. W 2005 prawa organizatorskie na 5 lat uzyskał TVN. TVP po przegranej stworzył własny Festiwal – pod nazwą Festiwal Jedynki, dzisiaj kontynuowany jest pod nazwą Sopot Hit Festiwal.

Od 2006 r. konkurs ponownie rozgrywany jest w międzynarodowym charakterze. Podczas konkursu międzynarodowe gwiazdy walczą o tytuł Bursztynowego Słowika. Od 2010 r. festiwal jest zawieszony.
Prawdopodobnie występy zostaną wznowione dopiero w 2012r. Nie wiadomo jednak kto nabędzie prawa do organizacji tego najstarszego festiwalu.

Festiwal TOPTrendy

Festiwal TOPTrendy odbywa się od 2003r. organizowany jest przez Polsat. Festiwal podzielony jest na trzy części: TOP, Trendy oraz Kabareton. Każda z nich odbywa się w osobny dzień.

Imprezy rozpoczyna koncert „TOP” w którym prezentuje się dziesięć najbardziej popularnych wykonawców ( miejsca klasyfikowane są wg. ilości sprzedanych płyt).

Kolejnego dnia odbywa się „Trendy”- koncert podczas którego początkujący artyści i wschodzące gwiazdy prezentują swoje programy muzyczne. O tym kto zostanie „Trendy”, decydują widzowie poprzez głosowanie SMS.

Oprócz tego Festiwalowi towarzyszy Kabareton – czyli Sopocka Noc Kabaretowa. Na scenie występują najpopularniejsze kabarety, m.in.: Kabaret Ani Mru Mru, Kabaret Neo-Nówka, Kabaret Dno, Kabaret Paranienormalni, Łowcy.B.

Ze względu na remont Opery Leśnej, w 2010 r. koncert wyjątkowo odbył się na terenie sopockiego Hipodromu, natomiast w tym sezonie odbędzie się w Ergo Arena.

Sopot Hit Festiwal

Festiwal który organizowany jest przez TVP, jako kontynuacja Festiwalu Jedynki.
Podczas festiwalu na deskach sopockiej Opery Leśnej występuje 15 wykonawców polskich oraz 15 wykonawców zagranicznych. Impreza składa się z dwóch części, które odbywają się przez dwa dni. Artyści zmierzą się w kategoriach „Polski Hit Lata” i „Zagraniczny Hit Lata”. Głosowania na najlepszą piosenkę odbywa się za pomocą SMSów.

O miano Polskiego Hitu Lata walczą topowi wykonawcy polskiej sceny muzycznej. Podczas pierwszego dnia wybierany jest przez publiczność utwór zasługujący na miano Polskiego Hitu Lata. W 2008r. wygrała Doda z piosenką „Nie daj się”, natomiast w 2009r. Ewa Farna wykonując utwór „Cicho”.

W drugi dzień festiwalu na deskach Opery Leśnej występują zagraniczni wykonawcy, w tym dni wybierany zostaję Zagraniczny Hit Lata. Do tej pory w tym festiwalu zwyciężyli: w 2008r. Shaun Baker feat. MaLoY z utworem „Hey Hi Hello” oraz Katerine z piosenką „Ayo Technology”.

Zakończone:

Festiwal Jedynki

Festiwal Jedynki – festiwal którego organizatorem była Telewizja Polska (TVP 1). Odbył się tylko przez dwa sezony, w 2005r. i 2006r.

Festiwal Jedynki powstał w wyniku przegrania przez TVP praw organizatorskich do Sopot Festiwalu, czyli najstarszego Konkursu Piosenki organizowanego w Operze Leśnej.

Konkurs odbywał się przez dwa dni, podzielony był na część krajową i międzynarodową. Artyści walczyli o nagrodę Przeboju Lata Jedynki.

Od 2008r. został zastąpiony Sopot Hit Festiwalem, transmitowanym przez TVP2 i Radio Eska.

Zobacz też:

Opera Leśna