Biblioteka Sopocka jest biblioteką uniwersalną. Gromadzi i udostępnia materiały ze wszystkich dziedzin wiedzy, dla wszystkich grup użytkowników; książki naukowe, popularnonaukowe, literaturę piękną dla dorosłych i dzieci, dokumenty życia społecznego, zbiory specjalne, w tym książkę „mówioną”, programy multimedialne i bazy danych.
Biblioteka posiada ponad 180.000 woluminów. Zbiory udostępniane są na miejscu w czytelniach lub wypożyczane do domu. Mieszkańcy Sopotu mogą korzystać z biblioteki bezpłatnie.
W bibliotece zapewnia się dostęp do baz danych EBSCO oraz LEX-ON LINE oraz oferuje bogaty zestaw programów multimedialnych. W czterech filiach działają punkty książki „mówionej” , w których osoby niewidome lub słabo widzące mogą wypożyczyć książkę nagraną na kasety magnetofonowe i płyty CD. Pracownia komputerowa w Bibliotece Głównej została od niedawna wyposażona w cztery tablety ułatwiające naukę i zabawę dla najmłodszych.
Sopocka Biblioteka posiada szeroki wybór książek w językach obcych. Oferuje ok. 90 tytułów czasopism: prasa codzienna, tygodniki, czasopisma popularnonaukowe i komputerowe. Część tytułów gromadzimy w postaci roczników. Udostępnia prasę w języku angielskim – BBC Wildlife, National Geographic, Spectator.
Sieć biblioteczna składa się z Biblioteki Głównej i 6 filii.
W tym dziale znajdziesz także informacje dotyczące:
– Formy działalności
– Informacje o aktualnych imprezach organizowanych przez MPB w Sopocie
– Adresy bibliotek w Sopocie
- Dyskusyjny Klub Książki – spotkania osób lubiących czytać książki i chcących porozmawiać o nich, podzielić się z innymi swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami z przeczytanych lektur. Klub rozpoczął działalność w maju 2007 roku
- Teatrzyk „Pacynka” – spektakle kukiełkowe – przedstawienia oparte na znanych baśniach i legendach w wykonaniu Teatrzyku „Pacynka” przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 17.00. Wstęp wolny! Istnieje możliwość przygotowania przedstawienia dla zorganizowanych grup przedszkolnych lub szkolnych.
- Głośne czytanie – spotkania przeznaczone dla dzieci młodszych, podczas których czytane są dzieciom bajki, legendy i opowiadania. Po czytaniu jest czas na zajęcia plastyczne i wspólne zabawy
- Biblioteka Ortofrajdy
- Spotkania edukacyjne dla przedszkoli i szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich w ramach cyklu: edukacja czytelnicza, medialna i informacyjna, edukacja regionalna, biblioterapia. Również na indywidualne zamówienia szkół i przedszkoli konkursy
- Galerie
- Biesiady Literackie – w 2000 roku biblioteka we współpracy m.in. z Agencją R&K Nehrebeccy, wydawnictwami i autorami rozpoczęła cykl spotkań autorskich ze znanymi pisarzami, artystami i ludźmi kultury pt.: „Biesiady Literackie”
- Kursy komputerowe dla seniorów i osób bezrobotnych
– Aktualne imprezy organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną