niedziela, 21 kwietnia, 2024
Sopot
zachmurzenie umiarkowane
2.4 ° C
3 °
1.5 °
72 %
4.6kmh
75 %
niedz.
2 °
pon.
4 °
wt.
8 °
śr.
8 °
czw.
6 °

Jak prawidłowo zaprojektować kanalizację?

Odprowadzanie nieczystości poza obszar budynku jest równie istotne, co dostarczanie świeżej wody do niego. Prawidłowo wykonana instalacja kanalizacyjna jest zatem niezbędna nie tylko z punktu widzenia sanitarnego, ale także dla komfortu mieszkańców. Projektując ją, należy więc odpowiednio zadbać o przestrzeganie odpowiednich norm i zasad.

Jak powinny przepływać ścieki?

Wszystkie nieczystości odpływające np. ze zlewu, powinny na początku trafiać do syfonu — elementu wypełnionego wodą, który zatrzymuje nieprzyjemne zapachy pochodzące z instalacji kanalizacyjnej przed dostaniem się do wnętrza budynku. Gdy mimo to wonie są wyczuwalne, prawdopodobnie doszło do otwarcia przewodu przez zassanie wody z syfonu przez nieczystości płynące przez rurę odpływową.

Przewody kanalizacyjne powinny być tak ułożone, aby ścieki mogły swobodnie przepływać przez nie dzięki sile grawitacji. Warto dbać o odpowiedni spadek, który nie powinien przekraczać 15%. Większość podejść do kanalizacji może mieć wspólne ujście, z wyjątkiem podłączenia miski ustępowej, które powinno być niżej w pionie niż pozostałe. Łączenia podejść z pionem kanalizacyjnym powinny mieć kąt 45°, co umożliwiają odpowiednie kształtki. Odprowadzone nieczystości trafiają do poziomych przewodów odpływowych, które kierują je poza obręb budynku, do kanałów rewizyjnych, szamb lub przydomowych oczyszczalni ścieków.

Warto również pamiętać, że przy ujściach do kanałów ogólnospływnych istnieje ryzyko cofania się ścieków w przypadku tymczasowej niedrożności ujścia, co można zabezpieczyć stosując zasuwy burzowe. Montuje się je na poziomych przewodach odpływowych, zapobiegając cofaniu się wody, zwierząt oraz zapobiegając nieprzyjemnym zapachom.

Podczas projektowania instalacji kanalizacyjnej należy także uwzględnić odpowiednie odległości od innych przewodów, tak aby rury wewnętrzne były poniżej elektrycznych i gazowych, a rury zewnętrzne miały odpowiednią odległość od przewodów telekomunikacyjnych, energetycznych, oraz instalacji gazowej i wodociągowej.

Szeroka oferta rur pcv dostępna jest na https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/kanalizacja-wewnetrzna/rury-i-ksztalki-fi-50

Jakie średnice i długości rur kanalizacyjnych?

Poprawne funkcjonowanie kanalizacji wymaga właściwej średnicy rur stosowanej przy podejściach urządzeń sanitarnych oraz odpływach i pionach. Oto odpowiednie średnice stosowane w różnych miejscach:

  • 0,1 m — szerokie rury stosowane przy sanitariach, odpływach i pionach,
  • 0,07 m — stosowane przy większej liczbie przyborów oraz przy pionach i odpływach bez obsługi sanitariów,
  • 0,05 m — stosowane przy odpływach zlewozmywaków i wanien,
  • 0,04 m — stosowane w przypadku łazienkowych umywalek i bidetów.

Należy także pamiętać o odpowiednim dobraniu dystansu podejść do pionu. Nie powinny one być zbyt długie — maksymalnie 3,5 m dla wszystkich urządzeń z wyjątkiem miski ustępowej, dla której dystans wynosi 2,5 m. Jednak konstrukcje budynków czasem nie pozwalają na zachowanie takiego dystansu. W takiej sytuacji należy zwiększyć średnicę podejścia.

Powiązane artykuły

Polub nas

1,270FaniLubię

Ostatnie artykuły