sobota, 9 grudnia, 2023
Sopot
zamglenia
-1.8 ° C
-0.7 °
-3.3 °
90 %
5.1kmh
100 %
sob.
2 °
niedz.
2 °
pon.
3 °
wt.
3 °
śr.
3 °

Dlaczego bank odmawia kredytu i co w takim przypadku?

Każdy, kto wstępuje w dorosłość, ma plan – znaleźć dobrze płatną pracę, a następnie kupić mieszkanie lub dom. Każdego miesiąca odkładamy więc pewną kwotę na bok, aż w końcu nadchodzi ten dzień. Znaleźliśmy wymarzone mieszkanie, wkład własny mamy i możemy iść do banku. Niestety na tym etapie często bańka pryska, bo bank kredytu udzielić nie chce.

Jeżeli mamy swój wkład własny i stabilną pracę, to wydawałoby się, że powinniśmy dla banku być wiarygodnym klientem. Niestety wiele osób odchodzi z kwitkiem. Niektórzy poddają się po jednej decyzji odmownej, inni próbują w kilku instytucjach. Zastanówmy się, dlaczego tak dużo osób dostaje odmowę kredytu hipotecznego i jak można sobie w takiej sytuacji poradzić.

Przyczyny odmowy kredytu hipotecznego

Bank bardzo szczegółowo analizuje sytuację swoich potencjalnych klientów, stąd odmowa kredytu hipotecznego jest dość częsta. Jednak już powody, dla których do tego dochodzi, są różne. Wśród najczęstszych jest brak zdolności kredytowej lub dochód kwestionowany przez bank. Wpływ na to mają niestabilne i zarazem niskie dochody, oraz zbyt duże wydatki, krótki okres zatrudnienia, młody wiek itp. Bank przygląda się stałym opłatom, ratom kredytów i naszemu wynagrodzeniu. Na tej podstawie weryfikuje, czy będziemy w stanie regularnie spłacać raty kredytu hipotecznego.

Innym powodem są częste zapytania w BIK. Bank sprawdzi w Biurze Informacji Kredytowej, czy mamy jakieś zobowiązania,  czy regularnie je spłacamy lub spłacaliśmy dotychczasowe zadłużenie. Zobaczy też, czy w tym samym czasie sprawdzają nas inne banki, a to działa na naszą niekorzyść, więc nie możemy składać wniosków jednocześnie w kilku instytucjach.

Niekorzystnie może działać także to, że mamy wpływy tylko z umowy o dzieło albo umowy zlecenie. Banki zazwyczaj nieprzychylnie patrzą na niedawną zmianę pracy, a także na to, że część dochodów wpływa w obcej walucie. Nawet jeśli zarabiamy wówczas dużo, to dla banku nie będzie to wiarygodny dochód. Tak samo bank może nam odmówić przez nasz wiek. Banki chcą, by kredyt był spłacony, zanim kredytobiorca osiągnie 70-75 lat.

Dostałem odmowę kredytu hipotecznego – co dalej?

Nawet kiedy już w kilku bankach dostaliśmy odmowę kredytu, nie znaczy to, że mamy zapomnieć o marzeniach o własnym mieszkaniu. Są firmy, które specjalizują się w szukaniu ofert tzw. trudnych kredytów, a kredyt hipoteczny można uzyskać z ich pomocą znacznie łatwiej. Możemy starać się o niego, nawet jeśli banki nam odmawiają, a scoring w BIK jest słaby. Najważniejsze, byśmy umieli udokumentować swoje dochody, a przy tym mieli sensowny wkład własny. Jeśli je mamy, nie musimy się obawiać! Zamiast więc rezygnować z marzeń, lepiej skonsultować się z doradcą, który podpowie, jakie opcje mamy do wyboru.

W przypadku kiedy naszym celem był zakup działki lub nieruchomości w województwie pomorskim, skontaktujmy się na przykład z MB Consulting. Firma szybko przeanalizuje nasze możliwości i nawet w ciągu 2 dni dostaniemy informację zwrotną, na jakich warunkach możemy dostać kredyt hipoteczny. Po tym, jak kilka banków nam odmówiło, możemy być zaskoczeni, że tak sprawnie możemy pozyskać środki i to na atrakcyjnych warunkach. Przedstawiciele MB Consulting nie patrzą tylko na suche dane z BIK, ale przyglądają się nam jako ludziom i starają się pomóc w realizacji celów.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://mbconsulting.pl/

Powiązane artykuły

Polub nas

1,270FaniLubię

Ostatnie artykuły