sobota, 9 grudnia, 2023
Sopot
zamglenia
-1.8 ° C
-0.7 °
-3.3 °
90 %
5.1kmh
100 %
sob.
2 °
niedz.
2 °
pon.
3 °
wt.
3 °
śr.
3 °

Sopot – trójmiejski kurort znajdujący się nad brzegiem Morza Bałtyckiego

Miasto Sopot to trójmiejski kurort znajdujący się nad brzegiem Morza Bałtyckiego, którego popularności nie należy podważać. Tłumy turystów znajdują tu błogi odpoczynek i chwilę wytchnienia od zgiełku dnia codziennego. Liczne atrakcje zapewniają niezapomniane chwile, nawet pomimo braku przyjaznej pogody.

Sopot leżący w bezpośrednim sąsiedztwie Gdańska i Gdyni tworzy wraz z wymienionymi miastami największą aglomerację nad polskim morzem, zwaną Trójmiastem. Jest to duży ośrodek biznesu, nauki i kultury o ogólnopolskim znaczeniu. Warto dodać, że jest to najmniejsze miasto pod względem ludności mieszkańców, w którym władze wykonawczą sprawuje prezydent.

Geneza powstania miasta Sopot?

Początki osady powstającej na terenie dzisiejszego miasta datuje się na VIII w. Gród ten poprzez swój intensywny rozwój związany mocno z gospodarką morską szybko stał się dobrze prosperującym miasteczkiem. Pozytywny wpływ na rozbudowę miał także uzdrowiskowy charakter tych terenów, które imponowały szczególnie ilością świeżego i niezwykle zdrowego powietrza, zapewniając kuracjuszom jedne z lepszych warunków do poprawy kondycji. Kiedy 8 października 1901 r. Sopot uzyskał prawa miejskie nikt nie myślał, że za niecałe 20 lat zostanie on dołączony do Wolnego miasta Gdańsk. Stało się to dokładnie 1920 r. Niestety kolejne lata dla tej miejscowości nie były udane ze względu na panowanie wówczas III Rzeszy. Warto wspomnieć o stratach jakie miały miejsce podczas walk o odzyskanie miasta przez Rosjan, kiedy to zniszczeniu uległo 10% ówczesnej zabudowy. Aktualnie Sopot to nowoczesne miasto z zabytkowym charakterem, który zapewnia historyczna architektura. Jest to miejsce zarówno wielu spotkań biznesowych jak i świetna lokalizacja do odpoczynku od obowiązków. Usytuowanie pomiędzy dwoma większymi ośrodkami dysponującymi równie interesującą historią tworzy z niego również świetną bazę wypadową.

Najciekawsze wydarzenia w Sopocie

Sopot to miasto tętniące życiem. Odbywa się w nim wiele ciekawych wydarzeń, dzięki czemu każdy turysta może dostosować spędzanie wolnego czasu do swoich preferencji. Kurort ten szczególnie w okresie letnim przeradza się w ośrodek kultury. To właśnie w tym nadmorskim mieście znajduje się słynna Opera Leśna, która sprawia, że wszyscy miłośnicy muzyki mogą świetnie się bawić przy utworach swoich ulubionych artystów. Każdego roku w Sopocie odbywają się między innymi Międzynarodowy Festiwal Piosenki, Sopot Hit Festiwal oraz TOPtrendy. Poza atrakcjami ze strony muzycznej, miasto oferuje także wydarzenia w Sopocie związane z filmem, jak Sopot Film Festival, literaturą – Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot, a także teatrem – Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, Dwa Teatry, Festiwal Non – Fiction. Wszystkie te wydarzenia sprawiają, że podróżni są jeszcze bardziej skłonni do odwiedzenia tego pięknego i bogatego w ofertę kulturalną miasta.

Najlepsze atrakcje w Sopocie – tu musi być każdy turysta!

Najbardziej znanym, będącym wizytówką miasta miejscem jest najdłuższe w Europie, drewniane sopockie molo. Praktycznie każdy mieszkaniec Polski zna, był lub słyszał o tym rozpoznawalnym obiekcie, co czyni go wyjątkowym. Jego długość wynosi 512 metrów, zaczyna się na lądzie i prowadzi w głąb morza. Na molo jest wiele punktów obserwacyjnych, są także miejsca do odpoczynku, opalania oraz punkty gastronomiczne. Pomimo, iż wstęp na molo jest płatny, to warto jednak skorzystać z tej oferty i cieszyć oko zapierającymi dech w piersiach widokami. To dopiero początek atrakcji w Sopocie. Poza słynną sopocką konstrukcją w kurorcie jest również wiele intrygujących obiektów jak na przykład Latarnia Morska. Dużo turystów przyciąga także widok Krzywego Domku, który prezentuje niebywały w swoim rodzaju okaz architektoniczny. Budynek zlokalizowany jest przy ul. Bohaterów Monte Cassino, która jest najbardziej rozpoznawalną ulicą w mieście. Spacerując jej drogami można korzystać z szerokiej gamy lokali gastronomicznych, które dzięki swej różnorodności podpasują każdemu smakoszowi. Osoby zainteresowane historią mogą zwiedzić grodzisko średniowieczne, w którym to można ujrzeć rekonstrukcję sopockich budynków pochodzących z okresu średniowiecza. Ponadto w mieście znajduje się także Kościół Zbawiciela oraz cmentarz żydowski powstały w 1913 roku. Nie można jednak zapomnieć, że miasto jest zlokalizowane nad Morzem Bałtyckim, dzięki czemu turyści mogą odpoczywać i relaksować się także na sopockiej plaży, która zachęca do opalania oraz kąpieli, szczególnie w okresie wakacyjnym. Wszystko to pilnowane i chronione jest przez ratowników, co sprawia, że każda osoba w każdym wieku, a w szczególności rodziny z dziećmi mogą czuć się bezpiecznie. Niezależnie od pory roku nad Sopotem unoszą się duże ilości zdrowotnego jodu znajdującego się w powietrzu, który bardzo dobrze wpływa na regenerację, dobrą formę i tężyznę fizyczną zarówno po chorobie jak i w życiu codziennym. W dorobku naturalnym miasta jest także Trójmiejski Park Krajobrazowy, w którym wszyscy przyjezdni mogą podziwiać przyjemną dla oka naturę. Kurort liczy także 32 pomniki przyrody. Wszystko to sprawia, że to miasto jest bardzo atrakcyjne w oczach turystów.

Przygotowania do letniego wypoczynku w Sopocie.

Sopot jest atrakcyjny pod każdym względem, a w szczególności w okresie letnim, kiedy to grono turystów odwiedza to nadmorskie miasto. Podróżni, którzy chcą spędzać tu wakacje powinni liczyć się ze wcześniejszymi przygotowaniami. Kurort odwiedza wiele wczasowiczów, dlatego też pierwszą i szczególnie istotną kwestią w planowaniu wypoczynku jest znalezienie odpowiedniej bazy noclegowej. Pod tym względem miasto dysponuje różnorodnością oferty od bardzo ekskluzywnych hoteli przez kwatery prywatne, aż do pól campingowych. Warto również pamiętać, że część tych lokalizacji usytuowanych jest w bardzo bliskim sąsiedztwie Morza Bałtyckiego, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowe. Sopot jest także miastem posiadającym uzdrowiska, w których to każdy kuracjusz może odbyć specjalistyczne, odpowiadające potrzebom rehabilitacje. Ponadto to nadmorska miejscowość posiada wysoce rozwiniętą komunikację miejską, dzięki czemu turyści bez problemu mogą podróżować do sąsiednich miast. Dysponuje zarówno autobusami jak i szybką koleją miejską. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego jest świetnym miejscem na chwile relaksu i odpoczynku.

Powiązane artykuły

Polub nas

1,270FaniLubię

Ostatnie artykuły