Pogoda w Sopocie:
Pochmurnie
Pochmurnie
6°C
 
hotele
Booking.com
info
Masz ciekawe informacje ?
Wyślij nam info na adres: newsy@esopot.info
na forum

aktualności
data publikacji: 25 listopada 2019

Projekty domów z kominkiem – sprawdź propozycje z pracowni Domowe Klimaty

Od dawien dawna ogień buzujący wesoło w kominku to nie tylko źródło ciepła, ale i element znacznie wzbogacający klimat i estetykę salonu.

Idealny na długie jesienne i zimowe wieczory kominek to niemalże obowiązkowy element współcześnie budowanych domków jednorodzinnych, także tych energooszczędnych.

Ciepło w całym domu

Prawidłowo dobrany i zainstalowany kominek może ogrzewać nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale cały dom. Wersje z płaszczem wodnym dostarczają także ciepłą wodę. Współczesne kominki pasują do każdego rodzaju wnętrz, także tych urządzonych nowocześnie. Mogą być punktem centralnym na ścianie, ale nie tylko: istnieją kominki dwu- i trójstronne, lewe i prawe, które można instalować nawet na środku pomieszczenia lub np. w miejscu, które oddziela strefę jadalno-kuchenną od salonu.

kominek-w-salonie-kominek-w-projekcie-domu.jpg

Projektując dom z kominkiem, pamiętaj o ekologii!

Aktywiści ekologiczni spierają się obecnie z entuzjastami kominków o to, czy i w jakim zakresie spalanie drewna przyczynia się do powstawania smogu. Zdania są podzielone i trudno przesądzić, kto ma rację. Trzeba jednak brać pod uwagę, że samorządy lokalne mogą – jak choćby w Krakowie – uchwalać całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Oznacza to, że dokładanie drew do kominka gdzieniegdzie już jest nielegalne, a w innych gminach czy miastach kiedyś będzie.

projekt-domu-gryf-II-112.61m.jpg

Z tego powodu warto rozważyć zakup kominka gazowego. Taki wkład kominkowy może być zasilany gazem ziemnym lub propanem.

Więcej ciepła, więcej światła

Jeśli budynek jest energooszczędny i wiadomo, że ciepła w nim nie zabraknie, można pozwolić sobie na coraz modniejsze w Polsce okna wielkoformatowe. Światło ma wtedy do dyspozycji całą wysokość ściany – od podłogi aż po sufit. Wiosną i latem, gdy intensywnie operuje słońce, takie okna dają więcej ciepła. Jesienią i zimą już nie, ale za to więcej jest światła naturalnego, deficytowego w tych porach roku. Więcej na temat domów z wielkimi oknami przeczytać można w tekście „Dom parterowy z przeszkleniami i nieoczywistą konstrukcją”.

projekt-domu-szarotka-III-bis-85.jpg

Ciepły klimat tworzą też przede wszystkim domy z charakterystycznym dla polskich krajobrazów dachem dwuspadowym. Mogą to być zarówno budynki parterowe, jak i z poddaszem użytkowym. Gotowe projekty takich domów proponuje Pracownia Domowe Klimaty. Są to plany budynków o zróżnicowanej powierzchni i kubaturze, z ciekawą architekturą i kolorystyką.

projekt-domu-nowy-swiat-191.jpg
ostatnia modyfikacja: 25 listopada 2019 17:35

Zobacz też:


Dodaj odpowiedź

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.