Od dawien dawna ogień buzujący wesoło w kominku to nie tylko źródło ciepła, ale i element znacznie wzbogacający klimat i estetykę salonu.
Idealny na długie jesienne i zimowe wieczory kominek to niemalże obowiązkowy element współcześnie budowanych domków jednorodzinnych, także tych energooszczędnych.
Ciepło w całym domu
Prawidłowo dobrany i zainstalowany kominek może ogrzewać nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale cały dom. Wersje z płaszczem wodnym dostarczają także ciepłą wodę. Współczesne kominki pasują do każdego rodzaju wnętrz, także tych urządzonych nowocześnie. Mogą być punktem centralnym na ścianie, ale nie tylko: istnieją kominki dwu- i trójstronne, lewe i prawe, które można instalować nawet na środku pomieszczenia lub np. w miejscu, które oddziela strefę jadalno-kuchenną od salonu.
Projektując dom z kominkiem, pamiętaj o ekologii!
Aktywiści ekologiczni spierają się obecnie z entuzjastami kominków o to, czy i w jakim zakresie spalanie drewna przyczynia się do powstawania smogu. Zdania są podzielone i trudno przesądzić, kto ma rację. Trzeba jednak brać pod uwagę, że samorządy lokalne mogą – jak choćby w Krakowie – uchwalać całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Oznacza to, że dokładanie drew do kominka gdzieniegdzie już jest nielegalne, a w innych gminach czy miastach kiedyś będzie.
Z tego powodu warto rozważyć zakup kominka gazowego. Taki wkład kominkowy może być zasilany gazem ziemnym lub propanem.
Więcej ciepła, więcej światła
Jeśli budynek jest energooszczędny i wiadomo, że ciepła w nim nie zabraknie, można pozwolić sobie na coraz modniejsze w Polsce okna wielkoformatowe. Światło ma wtedy do dyspozycji całą wysokość ściany – od podłogi aż po sufit. Wiosną i latem, gdy intensywnie operuje słońce, takie okna dają więcej ciepła. Jesienią i zimą już nie, ale za to więcej jest światła naturalnego, deficytowego w tych porach roku. Więcej na temat domów z wielkimi oknami przeczytać można w tekście „Dom parterowy z przeszkleniami i nieoczywistą konstrukcją”.
Ciepły klimat tworzą też przede wszystkim domy z charakterystycznym dla polskich krajobrazów dachem dwuspadowym. Mogą to być zarówno budynki parterowe, jak i z poddaszem użytkowym. Gotowe projekty takich domów proponuje Pracownia Domowe Klimaty. Są to plany budynków o zróżnicowanej powierzchni i kubaturze, z ciekawą architekturą i kolorystyką.