Pogoda w Sopocie:
Pochmurnie
Pochmurnie
5°C
 
hotele
Booking.com
info
Masz ciekawe informacje ?
Wyślij nam info na adres: newsy@esopot.info
na forum

pointer Tramwaj Wodny

Informacje ogólne

Tramwaj Wodny

Tramwaje wodne to specjalne linie obsługiwane przez promy wodne, łączące Trójmiasto z Półwyspem Helskim.

Ze względu na swoją charakterystykę i walory turystyczne, linie co roku przewożą tysiące turystów. Z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, która zaskakuje nawet organizatorów.

Specjalne połączenia utworzone zostały w 2006 roku poprzez wspólne porozumienie władz miast z operatorami: ZKM Gdynia i ZTM Gdańsk. Po kilku latach dofinansowywania połączeń samorządy wycofały się z tego projektu. W sezonie 2013, samorządy miast Gdańska, Gdyni i Sopotu wycofały się z dofinansowania połączenia na Hel. Od 2014 roku przestało istnieć ostatnie dofinansowane połączenie na trasie Gdynia – Jastarnia.

Połączenia na Hel w charakterze komercyjnym zostały podtrzymane przez Żeglugę Gdańską. Ceny rejsów są jednak droższe niż do tej pory.

Poniżej przedstawiliśmy opis rejsów wykonywanych w Trójmieście.

Sopot

W Sopocie utworzona została linia obsługująca połączenie: Sopot – Hel – Sopot. Tramwaje wodne odpływają z mola. Ze względu na specyfikę tego miejsca promy wodne są nieco mniejszych rozmiarów, niż te obsługujące rejsy z Gdańska lub Gdyni. Zdarza się, że ze względu na złe warunki atmosferyczne nasz rejs może zostać odwołany. Bilety do nabycia w kasie znajdującej się w okolicach latarni morskiej (przy wejściu od promenady – tel. 606 686 306). Linię w Sopocie od 2013 roku obsługuję Żegluga Gdańska.

Uwaga: Bilet na tramwaj wodny nie uprawnia do wejścia na molo. Należy zakupić dodatkowy bilet wstępu w kasach biletowych przed wejściem na molo. Kolejki do kas czasami bywają długie.

 

Linia (Hel – Sopot – Hel)

 

Sopot – Hel  
Odjazd Przyjazd
11:00 R 12:30 R
15:00 R 16:30 R
Hel – Sopot  
Odjazd Przyjazd
13:00 R 14:30 R
17:00 R 18:30 R

 

R – Rejs rezerwowy. Szczegóły kursowania promów rezerwowych można uzyskać w kasach w dniu rejsu.

Bilety na trasie Sopot – Hel
(w jedną stronę)

normalny: 45zł,
ulgowy: 35zł,
na rower: 10zł.

 

Rejsy Hel – Sopot – Hel odbywają się od 1 maja 2019 roku w weekendy i tzw. długie weekendy, od 17 czerwca – 1 września 2019 promy kursują codziennie.

 

Linia (Gdańsk – Sopot – Gdańsk)

 

Sopot – Gdańsk  
Odjazd Przyjazd
12:30 14:00
16:00 R 17:00 R
18:30 R 19:30 R
Gdańsk- Sopot  
Odjazd Przyjazd
11:20 12:20
14:20 R 15:20 R
17:20 R 18:20 R

 

R – Rejs rezerwowy. Szczegóły kursowania promów rezerwowych można uzyskać w kasach w dniu rejsu.

Bilety na trasie Sopot – Gdańsk
(w jedną stronę)

normalny: 45zł,
ulgowy: 35zł,
na rower: 10zł.

 

Tramwaj wodny F3 kursuje od 1 maja 2019 roku w weekendy i tzw. długie weekendy. Od 17 czerwca – 1 września 2019 promy kursują codziennie.

Gdynia

W Gdyni promy wodne kursują na następujących trasach: Gdynia – Hel – Gdynia, Gdynia – Jastarnia – Gdynia, istnieje możliwość popłynięcia w rejs po Porcie w Gdyni oraz do Bałtijska. Na zamówienie można nabyć także bilety na trasie Gdynia – Sopot, z zastrzeżeniem, że rejsy na tej trasie odbywają się wyłącznie w dobrą pogodę a bilety można nabyć w dniu wypłynięcia.

Bilety można nabyć w Gdyni przy Nabrzeżu Pomorskim al. Jana Pawła II (tel. 58 620 26 42), lub zamówić online na stronie zegluga.pl.

 

Linia (Gdynia – Hel – Gdynia)

 

GdyniaHel  
Odjazd Przyjazd
10:00 11:05
13:00 R 14:05 R
16:30 R 17:35 R
HelGdynia  
Odjazd Przyjazd
11:30 R 12:35 R
15:00 16:05
19:00 R 20:05 R

 

R – Rejs rezerwowy. Szczegóły kursowania promów rezerwowych można uzyskać w kasach w dniu rejsu.

Bilety na trasie Gdynia – Hel
(w jedną stronę)

normalny: 45 zł,
ulgowy: 35 zł,
na rower: 10 zł.

Prom kursuje od dnia 1.05 – 30.09.2019.

 

Linia (Gdynia – Jastarnia – Gdynia)

 

GdyniaJastarnia  
Odjazd Przyjazd
8:00 9:15
17:00 18:15
Jastarnia Gdynia  
Odjazd Przyjazd
9:45 11:00
18:30 19:45

 

Bilety na trasie Gdynia – Hel
(w jedną stronę)

normalny: 45 zł,
ulgowy: 35 zł,
na rower: 10 zł.

Prom kursuje do 31.08.2019.

 

Zwiedzanie Portu Gdynia

 

Odjazd
10:00
11:30
13:00
14:30
16:00 R
17:00 R
18:00 R

 

R – połączenie może nie odbyć się jak nie zbierze się odpowiadania ilość chętnych na rejs

Bilety

normalny: 35 zł,
ulgowy: 25 zł

Prom kursuje do 15.10.2019.

Gdańsk

W Gdańsku istnieją połączenia na trasie: Gdańsk – Hel – Gdańsk oraz Gdańsk – Westerplatte – Gdańsk. Bilety można zakupić w kasie znajdujące się w Ekspozyturze Żeglugi Gdańskiej (nabrzeże przy Zielonym Moście). Statki na Hel odpływają z Nabrzeża Motławy przy kładce Ołowianka (około 5 minut spacerem od kas biletowych).

Istnieją także dwie linie obsługiwane przez ZTM Gdańsk. Tramwaje wodne pływają na trasach: Linia F5 (Żabi Kruk – Zielony Most – Targ Rybny – Wiosny Ludów – Nabrzeże Zbożowe – Twierdza Wisłoujście – Westerplatte – Nowy Port Latarnia Morska – Brzeźno), oraz Linia F6 (Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa – Sobieszewo).

Linia (Gdańsk – Hel – Gdańsk)

 

GdańskHel  
Odjazd Przyjazd
8:20 10:10
13:00 R 15:00 R
18:00 R 20:00 R
HelGdańsk  
Odjazd Przyjazd
10:20 R 12:20 R
15:20 17:20
20:00 R 22:00 R

 

R – Rejs rezerwowy. Szczegóły kursowania promów rezerwowych można uzyskać w kasach w dniu rejsu.

Bilety na trasie Gdańsk – Hel
(w jedną stronę)

normalny: 45zł,
ulgowy: 35zł,
na rower: 10zł.

Prom kursuje od 1 maja 2019 roku w weekendy i tzw. długie weekendy. Od 17 czerwca – 1 września 2019 promy kursują codziennie.

Linia (Gdańsk – Westerplatte – Gdańsk)

 

GdańskWesterplatte  
Odjazd Przyjazd
10:00 10:40
11:00 R 11:40 R
12:00 12:40
12:00 12:40
13:00 R 13:40 R
14:00 14:40
15:00 R 15:40 R
16:00 16:40
17:00 R 17:40 R
18:00 R 18:40 R
WesterplatteGdańsk  
Odjazd Przyjazd
10:50 11:25
11:50 R 12:25 R
12:50 13:25
13:50 R 14:25 R
14:50 15:25
15:50 R 16:25 R
16:50 17:25
17:50 R 18:25 R
18:50 R 19:25 R

 

R – Rejs rezerwowy. Szczegóły kursowania promów rezerwowych można uzyskać w kasach w dniu rejsu.

Bilety na trasie Gdańsk – Westerplatte
(w jedną stronę)

normalny: 35zł,
ulgowy: 25zł,
na rower: 10zł.


(w obie strony)

normalny: 50zł,
ulgowy: 35zł,
na rower: 10zł.

Prom kursuje do 30 listopada 2019 codziennie.

Linia F5 (Żabi Kruk – Brzeźno)

 

Kierunek Brzeźno        
Żabi Kruk 09:00 09:40 12:20 13:00 16:10 16:50
Zielony Most 09:12 09:52 12:32 13:12 16:22 17:02
Targ Rybny 09:23 10:03 12:43 13:23 16:33 17:13
Wiosny Ludów 09:32 10:12 12:52 13:32 16:42 17:22
Nabrzeże Zbożowe 09:55 10:35 13:15 13:55 17:05 17:45
Twierdza Wisłoujście 10:00 10:40 13:20 14:00 17:10 17:50
Westerplatte 10:12 10:52 13:32 14:12 17:22 18:02
Latarnia Morska* 10:23 11:03 13:43 14:23 17:33 18:13
 
Kierunek Żabi Kruk        
Brzeźno 10:39 11:19 13:59 14:39 17:49 18:29A
Latarnia Morska 10:46 11:26 14:06 14:46 17:56 18:36A
Westerplatte 10:59 11:39 14:46 15:26 18:09 18:49A
Twierdza Wisłoujście 11:09 11:49 14:56 15:36 18:19 18:59A
Nabrzeże Zbożowe 11:14 11:54 15:01 15:41 18:24 19:04A
Wiosny Ludów 11:37 12:17 15:24 16:04 18:47 19:27A
Targ Rybny 11:48 12:28 15:35 16:15 18:58 19:38A
Zielony Most 11:59 12:39 15:46 16:26 19:09 19:49A

 

Bilety na trasie Żabi Kruk – Brzeźno
(w jedną stronę)

normalny: 20zł,
ulgowy: 10zł,
na rower: 5zł.

* – tramwaj wodny kończy rejs na przystanku Latarnia Brzeźno tylko w okresie wakacyjnym.

A – od dnia 25.08.2019 Rejs kończy się na przystanku „Targu Rybnego” (nie obsługuje „Zielony Most” i „Żabi Kruk”).

Rozkład obowiązuje w dniach od 20.06 do 1.09.2019. Bilety można nabyć jedynie na statku oraz online na stronie zegluga.pl.

Linia F6 (Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa – Sobieszewo)

 

Kierunek Sobieszewo      
Targ Rybny 9:25 13:10 16:20
Narodowe Centrum Żeglarstwa 10:26 14:11 17:21
 
Kierunek Targ Rybny      
Sobieszewo 11:00 14:46 17:56
Narodowe Centrum Żeglarstwa 11:24 15:10 18:20

 

Bilety na trasie Targ Rybny – Sobieszewo
(w jedną stronę)

normalny: 20zł,
ulgowy: 10zł,
na rower: 5zł.

Rozkład obowiązuje w dniach od 20.06 do 1.09.2019. Bilety można nabyć na statku oraz online na stronie zegluga.pl