Pogoda w Sopocie:
Czysto
Czysto
5°C
 
info
Masz ciekawe informacje ?
Wyślij nam info na adres: newsy@esopot.info
na forum

pointer Tramwaj Wodny

Informacje ogólne

Tramwaj Wodny Tramwaje wodne to specjalne linie obsługiwane przez promy wodne, łączące Trójmiasto z Półwyspem Helskim.

Ze względu na swoją charakterystykę i walory turystyczne, linie co roku przewożą tysiące turystów. Z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, która zaskakuje nawet organizatorów.

Specjalne połączenia utworzone zostały w 2006 roku poprzez wspólne porozumienie władz miast z operatorami: ZKM Gdynia i ZTM Gdańsk. Po kilku latach dofinansowywania połączeń samorządy wycofały się z tego projektu. W sezonie 2013, samorządy miast Gdańska, Gdyni i Sopotu wycofały się z dofinansowania połączenia na Hel. Od 2014 roku przestało istnieć ostatnie dofinansowane połączenie na trasie Gdynia – Jastarnia.

Połączenia na Hel w charakterze komercyjnym zostały podtrzymane przez Żeglugę Gdańską. Ceny rejsów są jednak droższe niż do tej pory.

Aktualnie w Trójmieście obsługuję się następujące połączenia:
Gdynia – Hel – Gdynia oraz na trasach Gdańsk – Hel – Gdańsk, Hel – Sopot – Hel (obsługiwane przez Żeglugę Gdańską).

Sopot

W Sopocie utworzona została linia obsługująca połączenie: Sopot – Hel – Sopot. Tramwaje wodne odpływają z mola. Ze względu na specyfikę tego miejsca promy wodne są nieco mniejszych rozmiarów, niż te obsługujące rejsy z Gdańska lub Gdyni. Zdarza się, że ze względu na złe warunki atmosferyczne nasz rejs może zostać odwołany. Bilety do nabycia w kasie znajdującej się w okolicach latarni morskiej (przy wejściu od promenady – tel. 606 686 306). Linię w Sopocie od 2013 roku obsługuję Żegluga Gdańska.

Uwaga: Bilet na tramwaj wodny nie uprawnia do wejścia na molo. Należy zakupić dodatkowy bilet wstępu w kasach biletowych przed wejściem na molo. Kolejki do kas czasami bywają długie.

 

Linia F2 (Hel – Sopot – Hel)

 

Sopot – Hel
Odjazd Przyjazd
11:00 12:30
15:00 R 16:30 R
Hel – Sopot
Odjazd Przyjazd
13:00 R 14:30 R
17:00 18:30

 

R – Rejs rezerwowy. Szczegóły kursowania promów rezerwowych można uzyskać w kasach w dniu rejsu.

Bilety na trasie Sopot – Hel
(w jedną stronę)

normalny: 35zł,
ulgowy: 25zł,
na rower: 5zł.

 

Tramwaj wodny F2 kursuje od 1 maja 2016 roku w weekendy i tzw. długie weekendy. Od 1 lipca – 31 sierpnia 2016 promy kursują codziennie.

 

Linia F3 (Gdańsk – Sopot – Gdańsk)

 

Sopot – Gdańsk
Odjazd Przyjazd
13:00 14:00
16:00 R 17:00 R
18:30 R 19:30 R
Gdańsk- Sopot
Odjazd Przyjazd
11:30 12:30
14:30 R 15:30 R
17:15 R 18:15 R

 

R – Rejs rezerwowy. Szczegóły kursowania promów rezerwowych można uzyskać w kasach w dniu rejsu.

Bilety na trasie Sopot – Gdańsk
(w jedną stronę)

normalny: 35zł,
ulgowy: 25zł,
na rower: 5zł.

 

Tramwaj wodny F3 kursuje od 1 maja 2016 roku w weekendy i tzw. długie weekendy. Od 1 lipca – 31 sierpnia 2016 promy kursują codziennie.

Gdynia

W Gdyni od sezonu 2014 istnieje tylko linia obsługująca połączenie na trasie Gdynia – Hel – Gdynia (linia TLŻ – obsługiwana przez Żeglugę Gdańską). Samorządy miasta Gdyni i Jastarni ostatecznie zrezygnowały z dofinansowywania połączenia Gdynia – Jastarnia – Gdynia, które zostało zawieszone od sezonu w 2014 roku.
Tramwaje odpływają z Gdyni z Nabrzeża Pomorskiego.
Bilety można nabyć w Gdyni przy Nabrzeżu Pomorskim al. Jana Pawła II (tel. 58 620 26 42).

 

Linia TLŻ (Gdynia – Hel – Gdynia)

 

GdyniaHel
Odjazd Przyjazd
10:00 11:00
13:00 R 14:00 R
16:30 R 17:30 R
HelGdynia
Odjazd Przyjazd
11:30 R 12:30 R
15:00 16:00
19:00 R 20:00 R

 

R – Rejs rezerwowy. Szczegóły kursowania promów rezerwowych można uzyskać w kasach w dniu rejsu.

Bilety na trasie Gdynia – Hel
(w jedną stronę)

normalny: 35 zł,
ulgowy: 25 zł,
na rower: 5 zł.

Tramwaj wodny TLŻ kursuje od dnia 1.05- 31.09.2016.

Gdańsk

W Gdańsku istnieje linia komercyjna obsługująca połączenia na trasie: Gdańsk – Hel – Gdańsk. Statki na Hel odpływają z Nabrzeża Motławy przy baszcie Łabędź. Bilety można zakupić w kasie znajdujące się w Ekspozyturze Żeglugi Gdańskiej (nabrzeże przy Zielonym Moście), około 5 minut spacerem od nabrzeża przy Baszcie Łabędź.

Istnieją także dwie linie obsługiwane przez ZTM Gdańsk. Tramwaje wodne pływają na trasach: Linia F5 (Żabi Kruk – Zielony Most – Targ Rybny – Wiosny Ludów – Nabrzeże Zbożowe – Twierdza Wisłoujście – Westerplatte), oraz Linia F6 (Targ Rybny – Wiosny Ludów – Sienna Grobla II – Tamka – Stogi – Narodowe Centrum Żeglarstwa).

Linia F1 (Gdańsk – Hel – Gdańsk)

 

GdańskHel
Odjazd Przyjazd
8:30 10:20
13:10 R 15:00 R
17:50 R 19:40 R
HelGdańsk
Odjazd Przyjazd
10:50 R 12:40 R
15:30 17:20
20:10 R 22:00 R

 

R – Rejs rezerwowy. Szczegóły kursowania promów rezerwowych można uzyskać w kasach w dniu rejsu.

Bilety na trasie Gdańsk – Hel
(w jedną stronę)

normalny: 35zł,
ulgowy: 25zł,
na rower: 5zł.

Tramwaj wodny F1 kursuje od 1 maja 2016 roku w weekendy i tzw. długie weekendy. Od 1 lipca – 31 sierpnia 2016 promy kursują codziennie.

Linia F5 (Żabi Kruk – Westerplatte)

 

Kierunek Westerplatte
Żabi Kruk 09:30 12:35 16:05 19:10*
Zielony Most 09:42 12:47 16:17 19:33*
Targ Rybny 09:53 12:58 16:28 19:10*
Wiosny Ludów 10:04 13:09 16:39
Nabrzeże Zbożowe 10:29 13:34 17:04 20:01*
Twierdza Wisłoujscie 10:36 13:41 17:11
Westerplatte 10:49 13:54 17:24
Kierunek Żabi Kruk
Latarnia Morska 11:02 14:07 17:37
Westerplatte 11:15 14:47 17:50 20:15*
Twierdza Wisłoujście 11:27 14:59 18:02
Nabrzeże Zbożowe 11:34 15:06 18:09 20:28*
Wiosny Ludów 11:59 15:31 18:34
Targ Rybny 12:10 15:42 18:45
Zielony Most 12:21 15:53 18:56
Żabi Kruk 12:33 16:06 19:09

 

Bilety na trasie Żabi Kruk – Westerplatte
(w jedną stronę)

normalny: 10zł,
ulgowy: 5zł,
na rower: 5zł.

Rozkład obowiązuje w dniach od 28.06 do 31.08.2014. Ostatni rejs odbywa się z pominięciem niektórych przystanków, zgodnie z rozkładem. Ostatni rejs odbywa się w dniach 1-4 maj, 10-11 maj, 17-18 maj, 24-25maj, 31 maj, 1 czerwiec, 7-8 czerwiec, 14-15 czerwiec, 19-22 czerwiec. Bilety można nabyć jedynie na statku.

Linia F6 (Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa)

 

Kierunek NCŻ
Targ Rybny 10:00 13:10 16:35
Sienna Grobla 10:08 13:18 16:43
Wiosny Ludów 10:15 13:25 16:50
Tamka 10:36 13:46 17:13
Górki Zachodnie – Stogi 11:09 14:19 17:43
Narodowe Centrum Żeglarstwa
Kierunek Targ Rybny
Narodowe Centrum Żeglarstwa 11:20 15:15 17:55
Górki Zachodnie – Stogi 11:32 15:27 18:07
Tamka 12:02 15:57 18:37
Wiosny Ludów 12:25 16:20 19:00
Sienna Grobla 12:32 16:27 19:07
Targ Rybny

 

Bilety na trasie Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa
(w jedną stronę)

normalny: 10zł,
ulgowy: 5zł,
na rower: 5zł.

Rozkład obowiązuje w dniach od 28.06 do 31.08.2014.. Bilety można nabyć jedynie na statku.