Pogoda w Sopocie:
Czysto
Czysto
-3°C
 
info
Masz ciekawe informacje ?
Wyślij nam info na adres: newsy@esopot.info
na forum

pointer Trójmiejski Park Krajobrazowy

Trójmiejski Park Krajobrazowy wyróżnia unikatowa polodowcowa rzeźba terenu i bogactwo szaty roślinnej. Gęsta sieć dolin strefy krawędziowej w połączeniu z rozległymi kompleksami lasów bukowych i mieszanych (ciągnących się od Gdańska po Wejherowo) utworzyły niepowtarzalny krajobraz w bliskim sąsiedztwie Trójmiasta – stanowiąc ważne zaplecze dla turystyki i rekreacji jego mieszkańców.

Wędrując po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym warto korzystać ze znakowanych szlaków turystyki pieszej oraz innych szlaków turystyki kwalifikowanej jak: trasy rowerowe, narciarstwa biegowego, jazdy konnej oraz ścieżki dydaktyczne.

Przez Park przebiega sześć znakowanych szlaków turystyki pieszej, którymi dalej z Parku można wędrować do innych atrakcyjnych miejsc Pojezierza Kaszubskiego są to szlaki :

  • Wejherowski (czerwony) Wejherowo – Sopot Kamienny Potok
  • Zagórskiej Strugi (czarny) Wejherowo – Gdynia (Wzgórze Św. Maksymiliana)
  • Kartuski (niebieski) Sopot Kamienny Potok – Kartuzy
  • Skarszewski (zielony) Sopot Kamienny Potok – Skarszewy
  • Trójmiejski (żółty) Gdańsk – Gdynia

  • Wzgórz Szymbarskich (czarny) Sopot – Gołubie Kaszubskie – Kamienica Królewska

Dla turystów pragnących spędzić czas bardziej aktywnie polecamy ścieżki rowerowe. Na terenie Parku wyznaczono ich osiem.

Najdłuższa z nich długości ok. 43 km (Wejherowo-Kalwaria Wejherowska-rez. Lewice-Sopieszyno-rez.Pełcznica-Reszki-rez. Cisowa-Gdynia Główna) biegnie przez najciekawsze pod względem przyrodniczym i kulturowym obszary Parku. Niektóre jej odcinki są trudne orientacyjnie i należy na każdą wycieczkę zabrać ze sobą mapę z wyznaczoną ścieżką i jej opisem. Trasa może nawet zaawansowanym rowerzystom przyspożyć sporo trudności w terenie. Ze względu na długość ścieżki zaplanowano możliwość wcześniejszych zjazdów do Wejherowa, Redy, Rumi, tak by bez pośpiechu można było pokonać trasę w ciągu dwóch lub trzech kolejnych wypraw rowerowych.

Dla tych którzy pragną zapoznać się z walorami przyrodniczymi Parku wyznakowano dwie ścieżki przyrodnicze : w Dolinie Samborowo (opracowana i wyznakowana przez ZTPK) oraz ścieżkę przyrodniczo-leśną w Marszewie (przygotowana przez Nadleśnictwo Gdańsk). Ścieżki można zwiedzać samodzielnie i z przewodnikiem, warto jednak w czasie wycieczki skorzystać z folderów-przewodników po obu ścieżkach, dostępnych w Zarządzie TPK.

Więcej informacji o znakowanych szlakach turystyki pieszej i innych szlakach turystyki kwalifikowanej znajdziecie Państwo na mapach.