hotele
Booking.com
info
Masz ciekawe informacje ?
Wyślij nam info na adres: newsy@esopot.info
na forum

aktualności
data publikacji: 27 stycznia 2020

Czy istnieje idealna stolarka okienna?

Statystyki wskazują, że stolarka okienna wymieniana jest średnio raz na 30-40 lat. Dlatego wybór okien powinien być bardzo starannie przemyślany i przeanalizowany z perspektywy różnych parametrów – jakości, wyglądu czy użyteczności.

Podejmując decyzję tak długookresową w skutkach należy jednak rozpatrywać nie tylko obecną sytuację, ale umieć spojrzeć nieco do przodu poszukując najnowszych trendów i technologii. Takie podejście pozwoli nam cieszyć się komfortem użytkowania okien przez bardzo długi czas.

Stolarka okienna i jej funkcjonalność

Wydawać by się mogło, że w temacie okien niewiele nowego można już wymyślić. Otóż nic bardziej mylnego!  Innowacja w branży okiennej kwitnie zadziwiając rozwiązaniami, które czynią nasze życie łatwiejszym i przyjemniejszym. Mnogość funkcjonalności zmierza w kierunku poprawy parametrów takich jak:

  • energooszczędność – osiągnięcie niskiego współczynnika przenikania ciepła (Uw) przy wysokim współczynniku przepuszczalności energii słonecznej zapewniają maksymalne zyski z naturalnego promieniowania przy ograniczeniu do minimum strat energetycznych
  • tłumienie hałasu – najnowocześniejsze, dźwiękoszczelne pakiety szyb coraz lepiej izolują nas od szkodliwego hałasu
  • bezpieczeństwo – to nie tylko coraz bardziej wytrzymałe szyby, ale również odpowiednio skonstruowana i wyposażona w specjalne okucia stolarka okienna 
  • wygląd – dzięki różnorodności dostępnych obecnie kształtów profili w szerokiej gamie kolorystycznej, możliwy jest spójny, estetyczny design każdego wnętrza i elewacji
  • pielęgnacja – tutaj decydujące znaczenie ma surowiec z jakiego wykonana jest stolarka okienna, na przykład tworzywo sztuczne czy aluminium są dość łatwe w użytkowaniu, ale coraz lepsza jakość stosowanych materiałów znacznie ułatwia konserwację trudniejszych dotąd w utrzymaniu ram drewnianych

Jak tłumaczy przedstawiciel producenta wysokiej klasy okien, firmy Hensfort – Dla współczesnego budownictwa priorytetem jest nowoczesna stolarka okienna, od której zależy komfort codziennego funkcjonowania użytkowników mieszkań, domów i obiektów publicznych. Nie mam wątpliwości, że to duża odpowiedzialność spoczywająca na barkach odpowiedzialnych producentów okien. 

Rodzaje stolarki okiennej

Na rynku dostępnych jest kilka rodzai profili okiennych. Każdy z nich charakteryzuje się nieco odmiennymi cechami, które decydują ostatecznie o naszym wyborze. To materiał użyty do produkcji stolarki okiennej determinuje ich trwałość, wygląd i najlepszą przydatność w określonych warunkach, a może to być:

  • PVC (wysokoudarowy polichlorek winylu) 
  • drewno
  • aluminium
  • połączenie różnych materiałów

Zalety i wady poszczególnych okien wynikają w dużej mierze z zastosowanego budulca. Stolarka okienna z tworzywa sztucznego cieszy się zawsze niesłabnącą popularnością z uwagi na przystępną cenę, dobrą trwałość i termoizolacyjność oraz łatwość pielęgnacji. Ma ona jednak pewne ograniczenia – nie nadaje się do modnych obecnie, wielkogabarytowych przeszkleń i nie sprawdzi się najlepiej przy oknach dachowych. W sukurs przychodzą tutaj inne profile.

Aluminiowa stolarka okienna zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest lekka, niezwykle trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Daje ogromne możliwości aranżacyjne. Podobnie jak ponadczasowe ramy drewniane, oferuje szeroki wachlarz kolorystyczny i niezwykłe doznania estetyczne. Najnowszy trend, w postaci łączenia ze sobą odmiennych materiałów, tworzy z kolei zupełnie nowe możliwości poprzez wyciąganie najlepszych cech każdego z nich. Jakie okna są więc najlepsze?

Jakie okna wybrać?

Zapytany o opinię specjalista z Hensfort wyjaśnia – Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Ważne, aby cena i wygląd nie były jedynymi wyznacznikami zakupu. Najlepiej dokładnie określić oczekiwania jakie spełnić ma stolarka okienna. Przecież nie zawsze potrzebujemy wszystkiego. Dla mieszkańca cichej, odludnej dzielnicy zbędne okażą się raczej okna dźwiękoszczelne, ale może przydadzą się antywłamaniowe? Na pewno warto postawić na dobrą jakość wybierając stolarkę okienną na miarę naszych potrzeb.

ostatnia modyfikacja: 27 stycznia 2020 12:53

Zobacz też:


Dodaj odpowiedź

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.