Pogoda w Sopocie:
Pochmurnie
Pochmurnie
4°C
 
hotele
Booking.com
info
Masz ciekawe informacje ?
Wyślij nam info na adres: newsy@esopot.info
na forum

aktualności
data publikacji: 22 sierpnia 2019

Jak sprawić, by buty służyły nam jak najdłużej?

Kupując nową parę butów pragniemy, aby służyły nam one jak najdłużej. Zwłaszcza jeśli są to buty markowe, które sporo kosztują.

Jeżeli chcemy cieszyć się obuwiem przez długi czas, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i regularnym czyszczeniu.

Przestrzeganie wskazówek producenta

Zanim zaczniemy nosić nowe obuwie, powinniśmy się zapoznać ze wskazówkami producenta umieszczonymi na metkach i w pudełku. Znajdziemy tam informacje o materiałach, z których wykonane jest obuwie oraz o sposobie jego konserwacji. Jeżeli zastosujemy się do tych informacji, przedłużymy żywotność naszych butów.

Odpowiednia higiena i suszenie

Częstym problemem posiadaczy obuwia jest właściwa higiena. Aby w butach nie mnożyły się zarazki i aby buty zawsze były pachnące, najlepiej kupić chłonne wkładki, które bez problemu można wyjąć z butów i wyprać. Takich wkładek nie należy przyklejać na stałe. Jeżeli wkładek nie będziemy regularnie prać, po pewnym czasie nie będą już pełniły swojej funkcji.

Jeżeli nasze buty zmokną podczas deszczu lub śniegu, nie próbujmy suszyć ich na kaloryferze czy grzejniku ani nie chowajmy od razu butów do szafy. Trzeba odczekać, aż wyschną w temperaturze pokojowej. Warto też umieścić w butach prawidła, które zapobiegną ich deformacji.

Czyszczenie i pielęgnacja

W celu zachowania trwałości obuwia konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Szczególnej pielęgnacji potrzebują buty skórzane. Odpowiednio zadbane mogą służyć nam przez wiele lat. Zwłaszcza zimą buty skórzane wymagają solidnego zabezpieczenia przed wilgocią i przed solą. Należy używać więc impregnatów i olejków. Ważnym elementem w codziennej pielęgnacji obuwia skórzanego jest pastowanie. Dzięki temu buty będą czyste i błyszczące.

Buty zamszowe są szczególnie podatne na przemoczenie, uszkodzenia, zabrudzenia. Podstawą ich pielęgnacji jest szczotkowanie. Buty zamszowe szybko ulegają zniszczeniu pod wpływem deszczu i śniegu. Dlatego jesienią i zimą należy pamiętać o zaimpregnowaniu butów.

Buty tekstylne – tenisówki, trampki, espadryle należy regularnie szczotkować suchą szczoteczką. Mocniejsze plamy i zabrudzenia można usuwać przy pomocy sprayu czyszczącego lub pianki. Wystarczy nałożyć specyfik na gąbkę lub ręcznik, wetrzeć delikatnie w buty i pozostawić do wyschnięcia. Butów tekstylnych nie należy prać w pralce. Mogą się rozkleić i szybko stracić kolor i formę. Unikajmy noszenia takich butów w niepogodne dni.

ostatnia modyfikacja: 22 sierpnia 2019 18:31

Zobacz też:


Dodaj odpowiedź

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.