Pogoda w Sopocie:
Pochmurnie
Pochmurnie
15°C
 
hotele
Booking.com
info
Masz ciekawe informacje ?
Wyślij nam info na adres: newsy@esopot.info
na forum

aktualności
data publikacji: 26 lipca 2016

Żeglarskie zmagania w Sopocie

Światowej klasy żeglarze i młodzi adepci żeglarstwa, pełnomorskie jachty i maleńkie Optymisty. Przed nami Energa Sopot Match Race i Wielki Finał Energa Sailing Cup, wielkie święto żeglarstwa. Regaty będzie można obserwować z sopockiego molo od 26 do 30 lipca.

Nadchodzący tydzień to prawdziwa gratka dla miłośników wody i wiatru. W pobliżu sopockiego molo, od 26 do 30 lipca, czekają nas dwa ważne w żeglarskim kalendarzu wydarzenia: 13. edycja zawodów Energa Sopot Match Race oraz finał cyklu regat Energa Sailing Cup. W obu imprezach, odbywających się w tym samym miejscu, niemal w tym samym czasie, biorą udział najlepsi żeglarze w swoich kategoriach. Czeka nas rywalizacja zarówno doświadczonych zawodowców, startujących w najważniejszych światowych regatach, jak również ambitnej, walecznej i utytułowanej żeglarskiej młodzieży, ścigającej się w najmniejszej z klas.

Jako Grupa Energa wspieramy żeglarstwo kompleksowo, adeptów i zawodowców – mówi Przemysław Piesiewicz, Wiceprezes Zarządu Energa SA. – Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim uczymy dzieci podstaw pływania w klasie Optimist i windsurfingu, a poprzez program stypendialny wspomagamy rozwój młodych żeglarskich talentów. Pomagamy także tym, którzy żeglują na najwyższym światowym poziomie, kadrowiczów Energa Sailing Team Poland. Są oni doskonałym przykładem dla młodych ludzi, jak wiele można osiągnąć dzięki pracy i wytrwałości. Bo żeglarstwo to nie tylko sport, ale i szkoła życia.

Energa Sopot Match Race to regaty rozgrywane w formule meczowej, jednej z najbardziej widowiskowych form wyścigów. Czteroosobowe załogi rywalizują w pojedynkach 1:1, płynąc na identycznych jachtach dostarczonych przez organizatora. O zwycięstwie decyduje więc nie sprzęt, lecz umiejętności żeglarzy, szczególnie przy wykonywaniu manewrów. Po serii wyścigów „każdy z każdym” (round robin) rozgrywane są biegi półfinałowe, a potem mały i duży finał. Tegoroczna edycja Energa Sopot Match Race to dwie imprezy w jednej. Pierwszą będzie Puchar Świata w Match Racingu (udział w nim wezmą załogi pływające na jachtach Diamant 3000, znanych z poprzednich odsłon regat) drugą zaś – zmagania katamaranów M32, ścigających się w zawodach zaliczanych do World Match Racing Tour. Regaty rozpoczną się we wtorek 26 lipca. Rundy finałowe rozpoczną się w piątek 29 lipca. Ostatniego dnia, w sobotę 30 lipca, odbędą się wyścigi o pierwsze i trzecie miejsce. Na starcie pojawi się osiem zespołów z takich krajów, jak Australia, Dania i Słowienia oraz reprezentanci Polski – Przemysław Tarnacki, Łukasz Wosiński i Patryk Zbroja.

Wizytówką sopockich zawodów zawsze była emocjonująca i widowiskowa rywalizacja światowej klasy załóg – mówi Maciej Ruwiński z Grupy Energa. – Spodziewamy się, że w tym roku Energa Sopot Match Race również dostarczy zawodnikom i publiczności niezapomnianych wrażeń. Dzięki połączeniu regat z finałem Energa Sailing Cup możemy mówić o prawdziwym żeglarskim święcie.

Z kolei 28 lipca rozpocznie się rywalizacja 40 nastoletnich żeglarzy, którzy zdobyli najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej 4. edycji Energa Sailing Cup. Sopocki finał tej imprezy poprzedziły regaty eliminacyjne w Pucku, Gdyni, Dziwnowie, Giżycku i Charzykowach, w których startowała ponad 100-osobowa grupa najlepszych zawodników klasy Optimist w Polsce. W sobotę 29 lipca poznamy zwycięzców zarówno regat finałowych, jak i całego cyklu. Stawką finału będą stypendia na zakup sprzętu sportowego dla grupy 15 żeglarzy. Czterech najlepszych, zmieniających klasę Optimist na wyższą może liczyć na wsparcie o wartości 15 tys. złotych. Wszyscy zaś zostaną włączeni do ekipy Energa Sailing Junior Team i przez trzy kolejne lata otrzymywać będą stypendia sportowe ufundowane przez Grupę Energa.

Tuż przy sopockim molo, na Placu Zdrojowym pojawi się pełne atrakcji żeglarskie miasteczko Energa Sailing. Odwiedzający je będą mogli wziąć udział w licznych grach i zabawach, nauczyć się wiązać węzły czy z bliska obejrzeć żeglarski sprzęt. Nie zabraknie również okazji do zdobycia autografu najlepszych żeglarzy w kraju – kadrowiczów Energa Sailing Team Poland. Swoją obecność zapowiedzieli między innymi Przemysław Miarczyński, Maja Dziarnowska, Paweł Tarnowski, Tomasz Januszewski i Jacek Nowak. Tuż obok zaparkuje Energobus, czyli mobilne centrum nauki Planety Energii, w którym będzie można dowiedzieć się wszystkiego o wytwarzaniu, przesyłaniu i bezpiecznym korzystaniu z energii elektrycznej. Na scenie, tuż po zakończeniu ceremonii dekoracji zwycięzców, wystąpi Margaret. Miasteczko Energa Sailing będzie dostępne również w kolejnym dniu po zakończeniu regat, 31 lipca.

ostatnia modyfikacja: 26 lipca 2016 14:52

Zobacz też:


Dodaj odpowiedź

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.